Lepok a bábätká

Každý rodič časom dospeje k otázke, kedy zaviesť lepok do stravy dieťaťa. Dieťa sa s predispozíciou na celiakiu už rodí, má ju vrodenú. Kedy sa počas jeho života prejaví, sa však s istotou povedať nedá. Taktiež sa nedá s istotou povedať, kedy presne dieťaťu potravinu s lepkom dať.

Zhoda panuje v názore, že dieťa by malo byť v období zavádzaniu lepku ešte do.jčené. Vďaka ochrannej funkcii materského mlieka je menšia šanca na vznik celiakie u malých bábätiek. Naopak presný vek dieťaťa zavisí od odborníka, s ktorým to konzultujete. Môžete sa stretnúť s názormi o ukončenom 4. mesiaci, alebo aj s tými, ktoré tvrdia, že až po ukončenom 10. mesiaci. Príliš skoré zavádzanie (pred 3.-4. mesiacom) môže byť veľkou záťažou pre nevyvinutý tráviaci systém bábätka. Väčšina pediatrov sa zhoduje v názore, že najvhodnejšie je zavedenie po ukončenom 7. mesiaci. Určite však odporúčame sa vopred poradiť s vašim doktorom. Pokiaľ je jeden z rodičov celiatik, o to väčšiu pozornosť by sme venovali zavádzaniu lepku.

Vždy je však dobré zavádzať lepok opatrne a v malých množstvách. Pri výbere obilninových kaší dbajte na ich obsah a držte sa inštrukcií od akého veku dieťaťa sú určené.